- stulejka/załupek
- względy higieniczne
- względy estetyczne
- zbyt długi lub zbyt luźny napletek
- zwiększenie satysfakcji ze współżycia seksualnego
- przedwczesny wytrysk
Stulejka to zwężenie napletka utworzone przez pierścień tkankowy uniemożliwiający zsuwanie napletka z żołędzi prącia. Wyróżnia się stulejkę wrodzoną oraz nabytą. W zależności od nasilenia objawów mamy do czynienia ze stulejką całkowitą kiedy w ogóle nie można odsłonić żołędzi lub częściową kiedy zsuwanie napletka jest możliwe, ale znacznie utrudnione. Stulejka może nawet powodować zaburzenia w oddawaniu moczu i uniemożliwiać współżycie. W lżejszych przypadkach współżyciu towarzyszy ból, a nawet krwawienie związanie z naderwaniem skóry.
Mimo upłynięcia okresu rekonwalescencji blizna w miejscu zespolenia blaszek napletka może utrzymywać się do 6-9 miesięcy. Nie powinna ona jednak stwarzać problemów. Czasem konieczne może być zastosowanie maści przeciwzapalnych. Należy pamiętać, że ostateczny efekt jest zależny od indywidualnych warunków anatomicznych pacjenta.
Leczenie stulejki, czyli zabieg obrzezania wykonuje doświadczony lekarz pracujący na stanowisku młodszego asystenta na Oddziale Urologii i Transplantacji Nerek WSSz im. Pirogowa w Łodzi – dr Mateusz Kamiński. Zabieg odbywa się w znieczuleniu miejscowym, najpierw prącie jest znieczulane kremem a następnie ostrzykiwane u podstawy lekiem znieczulającym co gwarantuje pełną bezbolesność zabiegu. Lekarz po uprzednim odkażeniu miejsca operowanego specjalnym płynem, który nie zawiera alkoholu, a wiec nie podrażnia błony śluzowej zaznacza jałowym, jednorazowym mazakiem chirurgicznym miejsce planowanego cięcia, aby zabieg spełnił oczekiwania pacjenta. Następnie za pomocą skalpela lub lasera CO2 usuwa problematyczny fragment skóry prącia tworzący pierścień uniemożliwiający zsuwanie napletka. Zastosowanie noża laserowego skraca czas trwania zabiegu oraz zmniejsza ryzyko krwawienia i konieczności zakładania dodatkowych szwów. Użycie techniki laserowej znacząco wpływa na przebieg rekonwalescencji oraz zapewnia mniejsze dolegliwości pozabiegowe. Ostatni etap zabiegu to zakładanie pojedynczych, cienkich szwów rozpuszczalnych, które łączą dwie blaszki napletka i jałowy opatrunek. Cały zabieg trwa około 60 minut.
Występują cztery podstawowe techniki obrzezania, w zależności od ilości usuniętego napletka (luźno bądź ciasno) i wysokości blizny (daleko lub blisko napletka):
W pierwszym tygodniu po zabiegu może wystąpić niewielkie krwawienie z miejsca operowanego dlatego zalecane jest stosowanie jałowych opatrunków wkładanych do obcisłej bielizny. Okolica operowana może być zaczerwieniona, zasiniona, obrzęknięta przez ok. 2-3 tygodnie. Przez ok. 3-4 tygodnie (czasem dłużej, zależnie od indywidualnych czynników) należy powstrzymać się od aktywności seksualnej oraz kąpieli w wannie/basenie itd. Już w 2 dobie po zabiegu należy, w celu dbałości o higienę, myć całe ciało pod prysznicem z użyciem mydła hipoalergicznego. Lekarz wykonujący zabieg odpowie na wszystkie pytania dotyczące zaleceń po zabiegu i udzieli dokładnych wskazówek dotyczących postępowania pozabiegowego.
Łódź, ul. Tuwima 15 lok. U2A
SOLARIS PARK
I piętro, wejście do budynku przy
Salonie Optycznym Różowe Okulary